ההבדל בין "חזון" "לערכים"

ההבדל בין חזון לערכים

שווה כי גם את/ה תכירו את ההבדלים במושגים החשובים האלה. דעו כי חזון הוא הצהרה על מה ארגון רוצה להיות בעתיד, בעוד שערכים הם הצהרות על מה שהארגון מייצג עכשיו. הערכים צריכים להיות עקביים עם החזון.

בוא ונכיר במפגש למידה ואימון עסקי בפורמט אחד על אחד את ההבדלים בין חזון לערכים? נכיר את החשיבות של אימוץ תרבות ארגונית מקדמת הכוללת ערכים ומוסר. אני מבקש לשתף בציטוט ממאמר שעוסק בחזון ארגוני, תרבות וערכים שנכתב על ידי ב- 2006. נדמה לי כי הוא מאד רלוונטי לנושא מפגשי האימון תחת הכותרת "תרבות חזון וערכים" חפשו את הלינק הבא ולא תצטערו. שם תוכלו להכיר לא מעט מושגי יסוד. https://www.nihul4u.co.il/organizational-consulting/organizational-vision/ היה והייתי מצטט מקטע אחד מתוך המאמר הייתי מציג את הדבר הבא: "שווה להבין כי כיום בעולם העסקים והניהול התחרותי לחזון, לערכים ולתרבות הארגונית שאתה כמנכ"ל וכבעלים מתווה, יש חשיבות רבה להמשך ההצלחות העסקיות. חזון ארגוני, תרבות וערכים יוצרת מערכת עקרונות התנהגותיים הן פנימה לתוך הארגון והן החוצה כלפי לקוחות וספקים".

ההבדלים בין "חזון" ל- "ערכים

"חזון" ו-"ערכים" הם שני מונחים שמתייחסים לעקרונות ומטרות המובילים איש, קבוצה או ארגון. ההבדלים ביניהם הם יחסיים ועשויים להשתנות בהתאם להקשר הספציפי. הנה הבנה יסודית על כל מונח:

חזון – (Vision) 

החזון הוא תיאור או תמונה מספקת על המציאות או המצב שאדם, קבוצה או ארגון שואף להשיג בעתיד. זהו התמצית עקרונית או מטרה ראשונית שמכילה את הכוונון הכללי או הדרך שבה המערכת תרצה להתפתח בעתיד. חזון מעניק הכוונה גדולה וכללית, והוא נועד להכווין את הפעולות והמחזור הארגוני על פי הכיוונים הכלליים שנקבעו. תמציתה של מנהיגות ניהולית ועסקית מצטיינת וטובה של כל ארגון או חברה בעשור השלישי של המאה ה- 21 הוא ליצור חזון וערכים ראויים. ליצור בתודעת העובדים והמנהלים תמונה דמיונית מפורטת.

מהו החזון בעולם העסקי והניהולי?

השלב הבא הוא לוודא כי התמונה המפורטת מתורגמת להתנהגות יומיומית פנימה בתוך הארגון והחוצה מול ספקים שותפים ובעיקר מול לקוחות. דעו כי ערכים המשולבים בחזון ראוי וקל להתחבר אליו גורם למנהלים ולעובדים להיות מאושרים לקחת חלק בחברה או ארגון שכזה. החזון והערכים מציגים בתמציתיות מוחלטת את מוקד ההוויה של ה"מה". לסיכום, החזון בעולם העסקי והניהולי הוא אותו ניצוץ יצירתי המתמצת את המהות האמיתית של הארגון. הוא מחבר את כולם למטרה ראויה. יוזם תהליכי חתירה להגשמה והשגת החזון תוך הבנה כי הוא ראוי ונכון לארגון והן לעובדיו ומנהליו ובעיקר לסביבה וללקוחות.

ערכים – (Values) 

ערכים הם העקרונות או התכנים המוסריים שהם חשובים ומוערכים על ידי האדם, הקבוצה או הארגון. בעולם ובעולם העסקי במיוחד הערכים משמשים כהגדרה לאופן שבו חברה עסקית או ארגון, אדם או קבוצה מתנהגים ופועלים בכלל. דע כי ערכים עשויים להשפיע על החלטות, פעולות יומיומיות. זאת ועוד, הם משפיעים בצורה רבה על הסביבה פנימה ועל האינטראקציות החוצה מול לקוחות. בסופו של יום, חזון וערכים בעולם העסקים והניהול כיום. בשווקים תחרותיים מקבלים ביטוי מרכזי וחשוב בבניית תרבויות וקהילות. השפעתם של החזון והערכים רבה על ההצלחה והתפקיד החברתי של אדם, קבוצה או ארגון.

ערכים עסקיים ראויים? וכאלה שלא!

ערכים בעולם העסקים והניהול ולא רק שם – נועדו לספק לאנשים הכוונה כיצד לפעול כעת, בהווה הנתון. הכוונה להסביר לעובדים ומנהלים או לחברים בארגונים או קבוצות מחוץ לעולם העסקים כיצד לחבר לעשייה שלהם פקטור נוסף? באיזה נמרצות ובאיזה נחישות הנובעת מהם לעשות את הפעולות השוטפות. כיום במסגרת הקיימות ואימוץ קוד אתי יש יותר ויותר חברות ועסקים שבמסגרת הערכים והחזון מציינים במפורש מה מותר ומה אסור. הם מאמצות את התובנה ואת הערך החשוב שאומר: " לא כל הדרכים כשרות למימוש החזון וערכים עסקיים".

מספר רעיונות היכולים להיות חלק ממפגש למידה ואימון עסקי

  1. "חזון וערכים בעסקים: הם הקווים המנחים המכוונים את דרך ההתפתחות" חזון עסקי הוא לא רק תמונה מרהיבה וחלומית, אלא כלי הכוונה שמשפיע על כל נחישה יומיומית. במאמר זה, נפרט כיצד חזון יכול לשמש מסגרת מסבירה וכללית, ונתקדם לסקירה של תהליכים וכלים שיכולים לעזור לארגונים להגשים את חלומותיהם העסקיים.
  2. "מעשים ולא רק במילים: כיצד חזון עסקי יוביל לשינוי ולהצלחה"? החזון הכולל מסר עוצמתי רק כאשר מתבטא בפעולות ממשיות. במאמר זה, נדבר על כיצד ארגונים יכולים להפוך את החזון לכוח מוביל שמדבר בפועל ומשפיע על כל רמות הארגון.
  3. "התרומה של חזון ערכים ותרבות במצבי תחרות קשים ובתקופות משבר" כיצד ערכים וחזון מגיבים לאתגרים במצבי קיצון? היום, הערכים והחזון של הארגון הם היתרון התחרותי הגדול ביותר בתקופות משבר. נתחיל בלהבין איך ערכים וחזון משפיעים על התנהלות העסק. משפיעים לטובה על המנהלים והעובדים. נסתכל על כלים ואסטרטגיות להפוך את הערכים ליתרון מתמשך בשווקים תחרותיים.

חזון וערכים – הזמן מפגש אימון עסקי ומנטורינג בפורמט אחד על אחד.

דע, כי שימוש במפגש למידה ואימון עסקי בתחום החשוב של "תרבות חזון וערכים" עשוי להכיר גם לך מספר תועלות חדשות. תעניק לעצמך אתנחתא ניהולית ולימודית. קבע מפגש למידה ומנטורינג עכשיו בעלות שפויה של 70% הנחה מעלות מפגש פרונטלי. יהיה לי לכבוד להעניק גם לך אימון עסקי. אימון אישי המשולב עם מפגשי למידה, חשיבה ומנטורינג בפורמט אחד על אחד. הפעם אנו מאפשרים גם לך לקבוע מפגש אחד או יותר בנושא חשוב זה. נבחן יחד האם יש צורך לבצע עדכונים ושיפורים בערכים ובחזון העסקי שלך? נכיר למה פעמים נכון לבצע עדכון? נכון לשתף את המנהלים והעובדים בתהליך? אשמח לקבוע גם איתך מפגש למידה בנושא זה. להזמנת המפגש הראשון בתחום זה לחץ כאן.

180 ₪ למפגש למידה בזום

לתיאום מפגש צלצלו עכשיו 03-9032222 או 0544-814332

לתאם מפגש למידה בצ'יק

180 ש''ח

למפגש למידה בזום.

70%

הנחה מעלות שעת ייעוץ רגילה.

מנהלים מרוצים מתהליכי הלמידה והמנטורינג העסקי

מגיע גם לך 70% הנחה מעלות משעת ייעוץ רגילה.

0 +
שנות ניסיון

שנות ניסיון מקצועי בתחומי הייעוץ הארגוני, ייעוץ אסטרטגי שיווקי וייעוץ עסקי לחברות ולמנהלים

0
חברות ועסקים

חברות גדולות, בינוניים ועסקים קטנים וחברות משפחתיות טופלו על ידנו בהצלחה מאז 2006

0
מנהלים ומנכ"לים

מנהלים ועובדים בכירים בחרו לצמוח וללמוד במסגרת מפגשי מנטורינג אישיים. במהלך 2023

0
משתתפים ומנהלים

היעד שלנו  למספר המשתתפים, במסגרת מפגשי למידה בפורמט 1:1 במהלך שנת 2024.

הזמנת פגישת ייעוץ