אינטליגנציה רגשית

אינטליגנציה רגשית

 

כישורי אינטליגנציה רגשית מפותחים מאד מאפיינים מנהלים ועובדים מצטיינים. למנהל או למנהיג של קבוצה יש כוח רב להטות את הרגשות שלהם. מחויב להוביל את רגשותיהם לאזור ההתלהבות ואז הביצועים ישתפרו.

שמח כי אתה הגעת לכאן. מעניין אותך להבין מהי אינטליגנציה ומה חשיבותה בעולמות הניהול כיום. אנסה לתת לך מבט מקיף הקושר את הנושא לחשיבות של תקשורת אפקטיבית בינאישית בעולמות הניהול והעסקים כפי שאתה מתמודד כיום כבעלים של חברה או כמנכ"ל או כמנהל צעיר המבקש לשפר מיומנויות ניהול ומנהיגות. מבקש לחזור על המסר החשוב הבא: "כישורי אינטליגנציה רגשית מפותחים מאד מאפיינים מנהלים ועובדים מצטיינים. למנהל או למנהיג של קבוצה יש כוח רב להטות את הרגשות שלהם. מחויב להוביל את רגשותיהם לאזור ההתלהבות ואז הביצועים ישתפרו".   

חשיבות האינטליגנציה הרגשית בעולמות הניהול והעסקים

האינטליגנציה הרגשית, היא מושג המתואר באופן מגוון ומורכב וחשוב. היא מהווה אבן יסוד בעולמות הניהול והעסקים. היכולת לזהות, להבין, ולהשתמש במידע ובידע מקיף מהווה את הבסיס לקבלת החלטות חכמות ולניהול יעיל של מנהלים, עובדים, תהליכים ומשאבים. במפגש האימון הזה, נבחן את טבעה של האינטליגנציה הרגשית ונתאר את הקשר שלה לתחום התקשורת האפקטיבית בעולמות הניהול והעסקים. מניח כי נשפר כמה מיומנויות גם אצלך.

מהי אינטליגנציה ומהי אינטליגנציה רגשית בניהול

האינטליגנציה היא היכולת ללמוד, להבין, לפתור בעיות, ולהתמודד עם סיטואציות מורכבות. ההגדרה למושג "אינטליגנציה" מציגה את האינטליגנציה כ"יכולת". בשנים האחרונות חוקרים באקדמיה חלוקים בהגדרה הנ"ל ולכן בשנים האחרונות אך החוקרים חלוקים ביניהם לגבי תוכנה של יכולת זו. חלוקת זו הולידה סידרת הגדרות שונות ומגוונות למושג "אינטליגנציה". כיום ההגדרות מתייחסות בהרחבה לסוג החשיבה הנדרש באינטליגנציה, ולמהות הפעולות שיש לבצע. החוקרים צ'רלס ספירמן ולואיס תרסטון הובילו לבניית מבחנים עדכניים יותר למדידת אינטליגנציה. לדעתם ניתן לדמיין את המושג כבועה הנעה בין יכולות שכליות לבין יכולות וכישורים נוספים.

אינטליגנציה רגשית בניהול מהי?

אינטליגנציה רגשית מתבטאת ביכולת שלנו כבני אדם כמנהלים וכעובדים לזהות את עצמנו. להיות מסוגלים לראות גם את האחרים. להבין ולהרגיש אותם ובעיקר לנסות להכיר את הצרכים שלהם.  ב- 1990 החוקר סאלביי ומאייר הגדיר אינטליגנציה רגשית כתת תת אינטליגנציה חברתית. כזאת שיש לה את היכולת לנטר תחושות ורגשות, להבחין בין רגשות שונים. לזהות קשיים. לאחר מכן לעשות שימוש חכם במידע זה ובהתאם ליכולת להכווין את ההתנהלות, וההתנהגות. בשנת 1995 במאה הקודמת אחרי פרסום ספרו של דניאל גולמן העולם הניהולי והעסקי אימץ את המושג אינטליגנציה רגשית. לדברי גולמן, אינטליגנציה רגשית כוללת את היכולת לנתח מידע, לקבל החלטות רציונליות ולהתמודד עם אתגרים משתנים. במערכת הניהולית, אינטליגנציה כזאת נדרשת במיוחד לזיהוי ופתרון בעיות, ניהול תהליכים מורכבים, ותכנון אסטרטגי.

חשיבות האינטליגנציה הרגשית בעולמות הניהול והעסקים 

בעולם העסקים הפועל במרחב תחרותי ודינמי, חשיבותה של האינטליגנציה מתגלה בכל שלבי תהליך הניהול. מנהיגים ומנהלים המצויים בעלי רמה גבוהה של אינטליגנציה מסוגלים לזהות את הזדמנויות העסקיות, להתמודד עם אי ודאות ולנהל פתרונות יעילים לבעיות מורכבות. הם מסוגלים לנהל צוותים ביעילות וליצור סביבות עבודה מעודדות ומבוססות על שיתוף פעולה. מחקרים אחרונים במיפוי מיומנויות של מנהלים מצטיינים בעולם התגלה כי המצטיינים שבמנהלים העסקיים מאופיינים במיומנויות גבוהות של אינטליגנציה רגשית. יש להם מיומנויות חברתיות ורגשיות כביטחון עצמי, גמישות, התמדה, אמפטיה, אופטימיות והיכולת להסתדר עם אחרים. אין זה סוד כי אלה תכונות מרכזיות ההופכות מנהלים טובים למנהלים מצטיינים. בהבנתי המקצועית למעלה מ- 80% מההצלחה הניהולית של מנהלים ועובדים מצטיינים קשורה למיומנויות חברתיות, תקשורת בינאישית ולאינטליגנציה רגשית מפותחת. אצל מנהלים מהוות תכונות אלו יותר מתשעים אחוזים מהתכונות ההכרחיות להצלחה!

מה בין אינטליגנציה לתקשורת בינאישית אפקטיבית

האינטליגנציה המופעלת באופן יעיל דורשת גם יכולת תקשורת אפקטיבית. תקשורת טובה מקנה למנהיגים ולמנהלים את היכולת להעביר את החזון שלהם, להנחות ולהעצים אחרים. לקבוע יעדים למדוד ביצועים וליצור שקיפות בארגון. בנוסף, תקשורת אפקטיבית מאפשרת לעבוד בצוות בצורה יעילה, להקשיב לדעות ולהערכתן. שילוב של תקשורת מיטבית יחד עם אינטליגנציה רגשית גבוהה מביאה ליצור סביבת עבודה משתפת וחיבור עמוק בין עובדים. מודעות היא מילת מפתח בנושא האינטליגנציה הרגשית. על מנת לפתח מיומנות זו, על אדם בראש ובראשונה להיות מודע לרגשותיו, להבין את התהליכים הרגשיים שהוא חווה, לתקשר אותם. להיות מסוגל לאתר כוחות מניעים וכוחות מעכבים הקשורים לרגשותיו. כאשר למודעות זו מתווספת יכולת אמפטית, אדם זה מסוגל להכיל מודעות זו גם על אחרים וליצור אינטראקציה בינאישית המבוססת על תקשורת פתוחה על בניית אמון, יצירת אמפתיה והקשבה פעילה אמיתית וקבלה האחר.

הזמן מפגש אימון עסקי ומנטורינג בפורמט 1:1

חיפשת גורם מקצועי מהימן שביכולתו להעניק ייעוץ עסקי ומנטורינג בפורמט אחד על אחד בעלות שפויה? מצאת! אני מציע גם לך לקחת חלק במפגשי למידה, חשיבה ומנטורינג בפורמט 1:1. דע כי האינטליגנציה מהווה יסוד בלתי נמנע בעולמות הניהול והעסקים. היכולת להבין, לנתח, ולפתור בעיות מורכבות מקנה למנהיגים ולמנהלים את היכולת לנהל ולהוביל באופן יעיל. דע כי שיפור מיומנויות תקשורת והחיבור לתחום האינטליגנציה הרגשית תצייד גם אותך כמנכ"ל או כבעלים בכלים נוספים ליצירת סביבת עבודה טובה ונעימה יותר המבוססת על שיתוף פעולה ועבודת צוות.

אימון וייעוץ עסקי ב- 70% הנחה

קבל 70% הנחה ממחיר שעת ייעוץ רגילה. אנו מאפשרים גם לך לקבוע מפגש אחד או יותר בנושא חשוב זה של  "אינטליגנציה רגשית". היה והגעת עד לכאן סימן שהנושא הזה קרוב מאד לליבך. מציע כי תצטרף/י לעשרות רבות של מנכ"לים ומנהלים שלקחו חלק במפגשי חשיבה ומנטורינג עסקי וניהולי. בחר גם את/ה לקבל מפגשי למידה ומנטורינג בפורמט 1 על 1 בתחום של ניהול ומנהיגות או בתחומים אחרים המעניינים אותך. אשמח לקבוע גם איתך מפגש למידה בנושא חשוב זה. להזמנת המפגש הראשון לחץ כאן.

180 ₪ למפגש למידה בזום

לתיאום מפגש צלצלו עכשיו 03-9032222 או 0544-814332

לתאם מפגש למידה בצ'יק

180 ש''ח

למפגש למידה בזום.

70%

הנחה מעלות שעת ייעוץ רגילה.

מנהלים מרוצים מתהליכי הלמידה והמנטורינג העסקי

מגיע גם לך 70% הנחה מעלות משעת ייעוץ רגילה.

0 +
שנות ניסיון

שנות ניסיון מקצועי בתחומי הייעוץ הארגוני, ייעוץ אסטרטגי שיווקי וייעוץ עסקי לחברות ולמנהלים

0
חברות ועסקים

חברות גדולות, בינוניים ועסקים קטנים וחברות משפחתיות טופלו על ידנו בהצלחה מאז 2006

0
מנהלים ומנכ"לים

מנהלים ועובדים בכירים בחרו לצמוח וללמוד במסגרת מפגשי מנטורינג אישיים. במהלך 2023

0
משתתפים ומנהלים

היעד שלנו  למספר המשתתפים, במסגרת מפגשי למידה בפורמט 1:1 במהלך שנת 2024.

הזמנת פגישת ייעוץ